SFM-127-L2-H-D
SFM-127-L2-H-D
Part Number
SFM-127-L2-H-D
Description
CONN RCPT 54POS 0.05 GOLD SMD
    Contact TypeFemale Socket
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
    Voltage Rating250VAC
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.185" (4.70mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions54
    Row Spacing - Mating0.050" (1.27mm)
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)3.2A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Mated Stacking Heights6.15mm, 6.30mm, 7.92mm, 8.08mm, 9.70mm, 9.86mm, 11.61mm, 11.76mm