SFM-127-03-FM-D
SFM-127-03-FM-D
Part Number
SFM-127-03-FM-D
Description
CONN RCPT 54POS 0.05 GOLD PCB
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
    Voltage Rating250VAC
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.180" (4.57mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions54
    Row Spacing - Mating0.050" (1.27mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.075" (1.91mm)
    Current Rating (Amps)3.2A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Mated Stacking Heights6.02mm, 6.17mm, 7.80mm, 7.95mm, 9.58mm, 9.73mm, 11.48mm, 11.63mm