SFM-120-L1-SM-D-LC
SFM-120-L1-SM-D-LC
Part Number
SFM-120-L1-SM-D-LC
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN RCPT 40POS 0.05 GOLD PCB
Data sheet
Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Family
Series
Tiger Eye™ SFM
    Specifications
    SeriesTiger Eye™ SFM
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board or Cable
    FeaturesBoard Lock
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeFemale Socket
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeReceptacle
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
    Voltage Rating250VAC
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.180" (4.57mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions40
    Row Spacing - Mating0.050" (1.27mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.120" (3.05mm)
    Current Rating (Amps)3.2A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Mated Stacking Heights6.02mm, 6.17mm, 7.80mm, 7.95mm, 9.58mm, 9.73mm, 11.48mm, 11.63mm