SFM-120-L1-S-D-LC-P
SFM-120-L1-S-D-LC-P
Part Number
SFM-120-L1-S-D-LC-P
Description
CONN RCPT 40POS 0.05 GOLD PCB
Data sheet
SFM-120-L1-S-D-LC-P.pdf
    StyleBoard to Board or Cable
    FeaturesBoard Lock, Pick and Place
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
    Voltage Rating250VAC
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.180" (4.57mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions40
    Row Spacing - Mating0.050" (1.27mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.120" (3.05mm)
    Current Rating (Amps)3.2A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Mated Stacking Heights6.02mm, 6.17mm, 7.80mm, 7.95mm, 9.58mm, 9.73mm, 11.48mm, 11.63mm