TSM-105-01-T-DH-010
TSM-105-01-T-DH-010
Part Number
TSM-105-01-T-DH-010
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HEADER SMD R/A 10POS 2.54MM
Data sheet
TSM-105-01-T-DH-010.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Family
Series
TSM
    Specifications
    SeriesTSM
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board or Cable
    Features-
    ShroudingUnshrouded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Connector TypeHeader
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.240" (6.10mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions10
    Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)-
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Overall Contact Length-
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)