T1M-11-GF-S-RA-TR
T1M-11-GF-S-RA-TR
Part Number
T1M-11-GF-S-RA-TR
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HEADER SMD R/A 11POS 1MM
Data sheet
Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Family
Series
T1M
    Specifications
    SeriesT1M
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Cable/Wire
    Features-
    ShroudingShrouded - 4 Wall
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Connector TypeHeader
    Fastening TypeLocking Ramp
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.039" (1.00mm)
    Voltage Rating250VAC, 353VDC
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Insulation ColorNatural
    Insulation Height0.126" (3.20mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions11
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)3.3A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C