N3793-1002RB
N3793-1002RB
Part Number
N3793-1002RB
Manufacturer
3M
Description
CONN HEADER R/A 10POS 2.54MM
Data sheet
N3793-1002RB.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Family
Series
3000
    Specifications
    Series3000
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board or Cable
    FeaturesKeying Slot, Mounting Flange
    ShroudingShrouded - 3 Wall
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
    Connector TypeHeader
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialCopper Alloy
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.310" (7.87mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialPolycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
    Number of Positions10
    Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.112" (2.84mm)
    Current Rating (Amps)1.75A
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Overall Contact Length-
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.240" (6.10mm)