MTSW-114-08-F-S-330
MTSW-114-08-F-S-330
Part Number
MTSW-114-08-F-S-330
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Data sheet
MTSW-114-08-F-S-330.pdf
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.100" (2.54mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.530" (13.46mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.330" (8.38mm)