MTSW-114-08-F-S-315
MTSW-114-08-F-S-315
Part Number
MTSW-114-08-F-S-315
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Data sheet
MTSW-114-08-F-S-315.pdf
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.115" (2.92mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.530" (13.46mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.315" (8.00mm)