MTSW-112-10-F-S-590
MTSW-112-10-F-S-590
Part Number
MTSW-112-10-F-S-590
Description
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM
Data sheet
MTSW-112-10-F-S-590.pdf
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialPolyester, Glass Filled
    Number of Positions12
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.140" (3.56mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.830" (21.08mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.590" (14.99mm)