MTSW-110-12-F-S-748
MTSW-110-12-F-S-748
Part Number
MTSW-110-12-F-S-748
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Data sheet
MTSW-110-12-F-S-748.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Family
Series
Flex Stack, MTSW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, MTSW
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board or Cable
    Features-
    ShroudingUnshrouded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader, Cuttable
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialPolyester, Glass Filled
    Number of Positions10
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.182" (4.62mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length1.030" (26.16mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.748" (19.00mm)