MTSW-110-12-F-S-709
MTSW-110-12-F-S-709
Part Number
MTSW-110-12-F-S-709
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Data sheet
MTSW-110-12-F-S-709.pdf
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialPolyester, Glass Filled
    Number of Positions10
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.221" (5.61mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length1.030" (26.16mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.709" (18.01mm)