MTSW-108-07-T-D-070-RA
MTSW-108-07-T-D-070-RA
Part Number
MTSW-108-07-T-D-070-RA
Description
CONN HEADER R/A 16POS 2.54MM
Data sheet
MTSW-108-07-T-D-070-RA.pdf
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
    Connector TypeHeader, Cuttable
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.219" (5.56mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialPolyester, Glass Filled
    Number of Positions16
    Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.090" (2.29mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Overall Contact Length-
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.070" (1.78mm)