MTSW-105-12-F-D-150
MTSW-105-12-F-D-150
Part Number
MTSW-105-12-F-D-150
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Data sheet
MTSW-105-12-F-D-150.pdf
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader, Cuttable
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialPolyester, Glass Filled
    Number of Positions10
    Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.780" (19.81mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length1.030" (26.16mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.150" (3.81mm)