MTMM-110-07-T-S-276
MTMM-110-07-T-S-276
Part Number
MTMM-110-07-T-S-276
Description
2MM TERMINAL STRIP
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.059" (1.50mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions10
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Overall Contact Length0.456" (11.58mm)
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.276" (7.00mm)