MTMM-108-03-F-S-240
MTMM-108-03-F-S-240
Part Number
MTMM-108-03-F-S-240
Description
CONN HEADER VERT 8POS 2MM
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.059" (1.50mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions8
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.302" (7.67mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.240" (6.10mm)