MTMM-108-02-F-S-125
MTMM-108-02-F-S-125
Part Number
MTMM-108-02-F-S-125
Description
CONN HEADER VERT 8POS 2MM
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.059" (1.50mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions8
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.255" (6.48mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.125" (3.18mm)