MTMM-107-06-F-S-150
MTMM-107-06-F-S-150
Part Number
MTMM-107-06-F-S-150
Description
CONN HEADER VERT 7POS 2MM
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.059" (1.50mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions7
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.397" (10.08mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.150" (3.81mm)