MTMM-106-07-F-S-230-002
MTMM-106-07-F-S-230-002
Part Number
MTMM-106-07-F-S-230-002
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2MM
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.059" (1.50mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions6
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.456" (11.58mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)