MTMM-104-13-F-D-515
MTMM-104-13-F-D-515
Part Number
MTMM-104-13-F-D-515
Description
CONN HEADER VERT 8POS 2MM
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.059" (1.50mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions8
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.673" (17.09mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.515" (13.08mm)