MTLW-116-06-G-S-110-LL
MTLW-116-06-G-S-110-LL
Part Number
MTLW-116-06-G-S-110-LL
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
    Part StatusActive
    TerminationPress-Fit, Solder
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.060" (1.52mm)
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.130" (3.30mm)
    Current Rating (Amps)5.2A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.300" (7.62mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.110" (2.79mm)