MTLW-116-05-L-D-020
MTLW-116-05-L-D-020
Part Number
MTLW-116-05-L-D-020
Description
CONN HEADER VERT 32POS 2.54MM
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.060" (1.52mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions32
    Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.255" (6.48mm)
    Current Rating (Amps)5.2A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.335" (8.51mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.020" (0.51mm)