MTLW-116-05-H-D-185
MTLW-116-05-H-D-185
Part Number
MTLW-116-05-H-D-185
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HEADER VERT 32POS 2.54MM
Data sheet
Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Family
Series
Flex Stack, MTLW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, MTLW
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board or Cable
    Features-
    ShroudingUnshrouded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.060" (1.52mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions32
    Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.090" (2.29mm)
    Current Rating (Amps)5.2A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.335" (8.51mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.185" (4.70mm)