MTLW-112-07-G-S-355
MTLW-112-07-G-S-355
Part Number
MTLW-112-07-G-S-355
Description
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.060" (1.52mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions12
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.015" (0.38mm)
    Current Rating (Amps)5.2A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.430" (10.92mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.355" (9.02mm)