MTLW-111-07-T-S-240
MTLW-111-07-T-S-240
Part Number
MTLW-111-07-T-S-240
Description
CONN HEADER VERT 11POS 2.54MM
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.060" (1.52mm)
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.130" (3.30mm)
    Current Rating (Amps)5.2A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Overall Contact Length0.430" (10.92mm)
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.240" (6.10mm)