MTLW-111-06-T-S-210
MTLW-111-06-T-S-210
Part Number
MTLW-111-06-T-S-210
Description
CONN HEADER VERT 11POS 2.54MM
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.060" (1.52mm)
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.030" (0.76mm)
    Current Rating (Amps)5.2A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Overall Contact Length0.300" (7.62mm)
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.210" (5.33mm)