MTLW-111-05-G-S-150
MTLW-111-05-G-S-150
Part Number
MTLW-111-05-G-S-150
Description
CONN HEADER VERT 11POS 2.54MM
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.060" (1.52mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions11
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.125" (3.18mm)
    Current Rating (Amps)5.2A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.335" (8.51mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.150" (3.81mm)