MTLW-110-24-T-S-155
MTLW-110-24-T-S-155
Part Number
MTLW-110-24-T-S-155
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.060" (1.52mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions10
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.265" (6.73mm)
    Current Rating (Amps)5.2A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Overall Contact Length0.480" (12.19mm)
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.155" (3.94mm)