MTLW-110-07-G-S-240-LL
MTLW-110-07-G-S-240-LL
Part Number
MTLW-110-07-G-S-240-LL
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
    Part StatusActive
    TerminationPress-Fit, Solder
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.060" (1.52mm)
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.130" (3.30mm)
    Current Rating (Amps)5.2A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.430" (10.92mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.240" (6.10mm)