MTLW-110-05-G-S-151
MTLW-110-05-G-S-151
Part Number
MTLW-110-05-G-S-151
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.060" (1.52mm)
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.124" (3.15mm)
    Current Rating (Amps)5.2A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.335" (8.51mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.151" (3.84mm)