MTLW-108-08-G-D-414-LL
MTLW-108-08-G-D-414-LL
Part Number
MTLW-108-08-G-D-414-LL
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
    Part StatusActive
    TerminationPress-Fit, Solder
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.060" (1.52mm)
    Number of Positions16
    Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.056" (1.42mm)
    Current Rating (Amps)5.2A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.530" (13.46mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.414" (10.52mm)