MTLW-107-23-T-S-110
MTLW-107-23-T-S-110
Part Number
MTLW-107-23-T-S-110
Description
CONN HEADER VERT 7POS 2.54MM
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.060" (1.52mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions7
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.275" (6.99mm)
    Current Rating (Amps)5.2A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Overall Contact Length0.445" (11.30mm)
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.110" (2.79mm)