MTLW-107-23-T-D-236
MTLW-107-23-T-D-236
Part Number
MTLW-107-23-T-D-236
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.060" (1.52mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions14
    Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.149" (3.78mm)
    Current Rating (Amps)5.2A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Overall Contact Length0.445" (11.30mm)
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.236" (6.00mm)