MTLW-106-22-T-S-300-LL
MTLW-106-22-T-S-300-LL
Part Number
MTLW-106-22-T-S-300-LL
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
    Part StatusActive
    TerminationPress-Fit, Solder
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.060" (1.52mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions6
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.270" (6.86mm)
    Current Rating (Amps)5.2A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Overall Contact Length0.630" (16.00mm)
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.300" (7.62mm)