MTLW-106-22-G-D-110
MTLW-106-22-G-D-110
Part Number
MTLW-106-22-G-D-110
Description
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.060" (1.52mm)
    Number of Positions12
    Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.460" (11.68mm)
    Current Rating (Amps)5.2A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.630" (16.00mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.110" (2.79mm)