MTLW-106-07-L-S-030
MTLW-106-07-L-S-030
Part Number
MTLW-106-07-L-S-030
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.060" (1.52mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.340" (8.64mm)
    Current Rating (Amps)5.2A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.430" (10.92mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.030" (0.76mm)