MTLW-106-05-G-S-185-LL
MTLW-106-05-G-S-185-LL
Part Number
MTLW-106-05-G-S-185-LL
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
    Part StatusActive
    TerminationPress-Fit, Solder
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.060" (1.52mm)
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.090" (2.29mm)
    Current Rating (Amps)5.2A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.335" (8.51mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.185" (4.70mm)