MTLW-105-09-F-D-450-LL
MTLW-105-09-F-D-450-LL
Part Number
MTLW-105-09-F-D-450-LL
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
    Part StatusActive
    TerminationPress-Fit, Solder
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.060" (1.52mm)
    Number of Positions10
    Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.220" (5.58mm)
    Current Rating (Amps)5.2A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.730" (18.54mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.450" (11.43mm)