MTLW-105-08-G-S-200
MTLW-105-08-G-S-200
Part Number
MTLW-105-08-G-S-200
Description
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.060" (1.52mm)
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.270" (6.86mm)
    Current Rating (Amps)5.2A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.530" (13.46mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.200" (5.08mm)