MTLW-105-07-F-S-248
MTLW-105-07-F-S-248
Part Number
MTLW-105-07-F-S-248
Description
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.060" (1.52mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions5
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.122" (3.10mm)
    Current Rating (Amps)5.2A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.430" (10.92mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.248" (6.30mm)