MTLW-104-07-LM-S-270
MTLW-104-07-LM-S-270
Part Number
MTLW-104-07-LM-S-270
Description
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.060" (1.52mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions4
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.100" (2.54mm)
    Current Rating (Amps)5.2A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.430" (10.92mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.270" (6.86mm)