MTLW-104-06-F-D-170
MTLW-104-06-F-D-170
Part Number
MTLW-104-06-F-D-170
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Data sheet
Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Family
Series
Flex Stack, MTLW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, MTLW
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board or Cable
    Features-
    ShroudingUnshrouded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.060" (1.52mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions8
    Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.070" (1.78mm)
    Current Rating (Amps)5.2A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.300" (7.62mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.170" (4.32mm)