MTLW-104-05-T-D-130
MTLW-104-05-T-D-130
Part Number
MTLW-104-05-T-D-130
Description
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.060" (1.52mm)
    Number of Positions8
    Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.145" (3.68mm)
    Current Rating (Amps)5.2A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Overall Contact Length0.335" (8.51mm)
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.130" (3.30mm)