MTLW-103-09-L-S-550
MTLW-103-09-L-S-550
Part Number
MTLW-103-09-L-S-550
Description
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.060" (1.52mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.120" (3.05mm)
    Current Rating (Amps)5.2A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.730" (18.54mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.550" (13.97mm)