MTLW-103-06-T-S-165
MTLW-103-06-T-S-165
Part Number
MTLW-103-06-T-S-165
Description
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.060" (1.52mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions3
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.075" (1.91mm)
    Current Rating (Amps)5.2A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Overall Contact Length0.300" (7.62mm)
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.165" (4.20mm)