MTLW-103-06-T-S-118
MTLW-103-06-T-S-118
Part Number
MTLW-103-06-T-S-118
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Data sheet
Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Family
Series
Flex Stack, MTLW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, MTLW
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board or Cable
    Features-
    ShroudingUnshrouded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.060" (1.52mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions3
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.122" (3.10mm)
    Current Rating (Amps)5.2A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Overall Contact Length0.300" (7.62mm)
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.118" (3.00mm)