MTLW-101-10-L-D-525
MTLW-101-10-L-D-525
Part Number
MTLW-101-10-L-D-525
Description
CONN HEADER THROUGH HOLE 2POS
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.060" (1.52mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions2
    Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.245" (6.22mm)
    Current Rating (Amps)5.2A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.830" (21.08mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.525" (13.34mm)