MTLW-101-10-G-S-630
MTLW-101-10-G-S-630
Part Number
MTLW-101-10-G-S-630
Description
CONN HEADER THROUGH HOLE 1POS
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.060" (1.52mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions1
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.140" (3.56mm)
    Current Rating (Amps)5.2A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.830" (21.08mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.630" (16.00mm)