MTLW-101-09-T-S-235
MTLW-101-09-T-S-235
Part Number
MTLW-101-09-T-S-235
Description
CONN HEADER THROUGH HOLE 1POS
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.060" (1.52mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions1
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.435" (11.05mm)
    Current Rating (Amps)5.2A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Overall Contact Length0.730" (18.54mm)
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.235" (5.97mm)