MTLW-101-08-G-S-240
MTLW-101-08-G-S-240
Part Number
MTLW-101-08-G-S-240
Description
CONN HEADER THROUGH HOLE 1POS
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.060" (1.52mm)
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.230" (5.84mm)
    Current Rating (Amps)5.2A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.530" (13.46mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.240" (6.10mm)